Dikkat Edilmesi Gereken 3 Nokta-Dijital pazarlama

 Dikkat Edilmesi Gereken 3 Nokta-Dijital pazarlama

Dijital pazarlamada başarılı olmak için pekçok farklı konuda bilgi sahibi olmak gereklidir. Yalnız markanıza ilişkin içerikler üretmek ve bu içerikleri farklı kanallarda paylaşmak yeterli olmuyor. Hangi içeriğin hangi kanal için uygun olduğunu belirlemek için de zaman harcamanız gerekiyor.

 

Bu çalışmalar için web sitenizin trafiğini incelemeniz, e-posta pazarlamasıyla kaç kişiye ulaştığınızı takip etmek gibi yaptığınız çalışmalar yararlı olabilir. Sadece bunların dışında web sitenize hangi kanallarda ziyaretçi geldiğini, bu ziyaretçilerinizin sitenizdeki hareketlerini incelemek, kullanıcıların ne zaman satın alma kararını verdiğini veya ne zaman sitenizden ayrıldığını tespit etmek başarılı bir dijital pazarlama için son derece önemli.

Tüm bu bilgileri ve daha fazlasını sağlayan raporlar markaların ve dijital pazarlama uzmanlarının işini kolaylaştırıyor. Hangi dijital kanalların dönüşüm oranına daha çok katkı sağladığı veya web sitenizin hangi sayfasının müşteri kazanmak için daha etkili olduğunu görebilmek için ayrıntılı analizlere ve raporlama sistemlerine fazlasıyla ihtiyaç duyuluyor.

Peki dijital pazarlamada başarılı olabilmek için ne tür analizler ve raporlamalar yapmak gerekiyor ? İşte dijital pazarlama raporlaması yaparken kesinlikle cevap vermeniz gereken sorular…

 

1. Hangi içerikler daha fazla trafik sağlıyor ?

Ürettiğiniz içerikler inbound pazarlamanın en önemli parçasıdır. Yani müşterinin sizi bulması için kullanabileceğiniz en önemli kaynaklardan birisidir. Bu sebeple özellikle dönüşüm oranınızı artıran içerik türlerini belirlemek dijital pazarlama raporlamasında son derece önemli bir yere sahiptir. Kullanıcılar hangi içeriği okuduktan sonra satın alma kararını veriyor ? Bu sorunun cevabı olan içerik türleri sizi dijital pazarlamada başarıya götürecek en önemli araçlarınızdan biri olabilir.

 

2. Hangi pazarlama kanalı daha çok müşteri kazandırıyor ?

Hangi içeriklerin dönüşüm oranınıza katkı sağladığını belirledikten sonra hangi kanalların sitenize daha fazla trafik sağladığını belirlemeniz gerekiyor. E-posta pazarlaması veya sosyal medya pazarlaması…Hangi kanalın daha etkili olduğunu tespit etmek için, doğru kanala yatırım yapmanız konusunda size fikir verebilir.

 

3. Web sitenizin hangi sayfası daha etkili ?

Web sitenizin ana sayfası, ürün fiyatlarının bulunduğu, firmanız hakkında bilgilerin yer aldığı sayfa veya web sitenize bağlı içeriklerin bulunduğu blogunuz… Raporlama yaparken sitenizi ziyaret eden hedef kitlenizin hangi sayfayı ziyaret ettikten sonra müşteriniz olduğunu incelemeniz, hangi sayfanın öne çıkarılması hangisinin optimize edilmesi gerektiği hakkında önemli ipuçları verebilir.

Daha önce ele aldığımız En Fazla Kullanılan Sosyal Medya Platformlar okumanızı öneriyoruz.